kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

© yanlev - Fotolia.comKiedy urlop macierzyński dobiega końca kobieta często staje przed bardzo trudnym dylematem – zostać w domu z dzieckiem, czy może wrócić do pracy? Czy te dwa światy można pogodzić? Jak przy całej miłości i trosce o potomka nie zapomnieć o własnych marzeniach i ambicjach?
 
 
© yanlev - Fotolia.comDla wielu pracodawców wskazanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi problem, pomimo publikowanych przez ZUS wskazówek. Julita Podhorodecka, specjalista ds. prawa pracy i ubezpieczeń wfirma.pl rozwiewa wątpliwości w tym zakresie.
 
 
© Svetlana Fedoseeva - Fotolia.comPolskie prawo zapewnia matkom szereg przywilejów związanych z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Pewne udogodnienia związane z posiadaniem małego dziecka mają także ojcowie. To, czy przepisy te są respektowane, zależy jednak w praktyce od nastawienia i woli samego pracodawcy.
 
 
fot. shutterstockKażdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą nie mogą jednak liczyć na takie udogodnienia. Decyzja o prowadzeniu własnej firmy ma zatem wpływ na prawo do korzystania z urlopów. Na jakich zasadach urlop dotyczy przedsiębiorcy?
 
 
fot. mama i dzieckoLiczba urodzeń w Polsce zaczęła rosnąć. Rodzice mogą obecnie korzystać z urlopu macierzyńskiego oraz ojcowskiego. To jednak nie wszystko. Specjalne uprawnienia posiada mama, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. Warto sprawdzić, czego można oczekiwać po powrocie do pracy.
 
 
fot. pixabayDla każdej pracującej kobiety opieka nad dzieckiem to spore wyzwanie. Kodeks pracy przewiduje pewien zakres przywilejów i udogodnień dla matek. Jakie prawa ma mama, która powraca do pracy z urlopu macierzyńskiego?
 
 
fot. pixabay.comOd prawie roku rodzice mogą korzystać z większych przywilejów związanych z przyjściem na świat dziecka. Młode matki dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy mogą być ze swoją pociechą na urlopie macierzyńskim przez 57 tygodni. Polki, według statystyk ZUS, bardzo chętnie korzystają z rocznych urlopów.
 
 
fot. praca i ciążaChcesz zostać mamą, a obawiasz się, że decyzja o macierzyństwie automatycznie pozbawi się pracy? Pracująca kobieta, która oczekuje dziecka ma szczególne uprawnienia. Jednym z nich jest zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Od tych zapisów kodeksowych są jednak wyjątki. Sprawdź czego możesz wymagać od swojego szefa, będąc w ciąży.
 
 
Fot. baby showerWięcej niż połowa kobiet jest zadania, że obecna długość urlopu macierzyńskiego jest odpowiednia, ale urlop tacierzyński powinien być dłuższy – wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Streetcom Polska na zlecenie portalu dla mam Baby-Shower.pl na temat nowych zasad przyznawania urlopów macierzyńskich, które weszły w życiu w czerwcu tego roku.
 
 
© Svetlana Fedoseeva - Fotolia.comOd niedawna rodzice mogą korzystać z nowych przywilejów – wydłużonych dodatkowych urlopów macierzyńskich i nowego urlopu rodzicielskiego. Znowelizowane przepisy regulujące te kwestie weszły już w życie. Dzięki nim istnieje możliwość wydłużenia urlopów do roku, a nawet do 71 tygodniu, w przypadku urodzenia kilkorga dzieci.
 
 
Strony: [1] [2] [3] następna »

 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»