kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

fot. @ umowa_24351382_Anna - Fotolia.comDla wielu Polaków rozliczenie dochodów uzyskanych poza ojczyzną stanowi poważny problem. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu zeznania podatkowego, aby uniknąć problemów z fiskusem oraz kłopotów wynikających z podwójnego opodatkowania?
 
 
Połowa ankietowanych Polaków, którzy wyjechali, aby pracować za granicą, twierdzi, że ich status materialny po powrocie do kraju się nie zmienił. Pozostałe 50 proc. respondentów widzi poprawę swojego standardu życia.
 
 
Od współczesnej niani wymaga się prawa jazdy, znajomości języków obcych i gotowości do pracy nawet przez 10 godzin dziennie. Niania, a raczej według obowiązującej w Polsce "Klasyfikacji zawodów i specjalności" opiekunka domowa, to zawód nadal bardzo sfeminizowany, w którym jest dużo ofert pracy i coraz wyższe wymagania.
 
 
Według badań Pentora, co trzeci Polak powyżej 15 lat poważnie zastanawia się nad wyjazdem do pracy w Europie Zachodniej. Szacuje się, że od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej, w celach zarobkowych za granicę wyjechało blisko 2 mln. rodaków.
 
 
© Andreas Gradin - Fotolia.comZwykle zaczyna się niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki. Pracodawca wydaje się być miłym człowiekiem, który chce dać nam szansę na spełnienie marzeń. Ale bądźmy czujni, nie dajmy się zwieść pozorom. Nie zawsze możemy uniknąć niebezpieczeństwa, ale często możemy zmniejszyć ryzyko.
 
 
Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ciągu ostatnich 10 lat podejmował pracę za granicą. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a więc w ciągu ostatnich niespełna 3 lat liczba Polaków pracujących za granicą sięgnęła niemal 2 milionów. Zatrudnienie za granicą w ciągu ostatnich 10 lat dwukrotnie częściej deklarują mężczyźni (14 proc.) niż kobiety (7 proc.). To dane z najnowszego badania CBOS.
 
 
Zmiany polityczno – ekonomiczne, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku spowodowały znaczący wzrost bezrobocia i obniżenie stopy życiowej Polaków. Brak perspektyw i nadziei na lepsze życie szczególnie mocno dotknął ludzi młodych i spowodował ich masowe wyjazdy do pracy za granicę. W mediach pojawiało się mnóstwo ogłoszeń oferujących ciekawą, atrakcyjną finansowo pracę dla młodych kobiet – na ogół chodziło o posady kelnerek, opiekunek do dzieci lub osób starszych, sprzątaczek i hostess lub modelek. Nie wymagano znajomości języka czy doświadczenia zawodowego i dla wielu dziewcząt czy młodych kobiet oferty te wydawały się biletem wstępu do „zachodniego raju”. Dawały się kusić niczym biblijna Ewa i podobnie jak ona kończyły – nagie, poniżone, zawstydzone i bez możliwości powrotu do normalnego życia.
 
 
Strony: [1]

 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »