 Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że rocznie palenie zabija około sześciu milionów ludzi. Według statystyk CBOS w Polsce już co trzecia osoba jest palaczem. Najczęściej są to mężczyźni w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem zawodowym, jednak nałóg rozpowszechniony jest również wśród kobiet oraz młodszych osób. Jak z nim walczyć?
Już od 20. lat w Polsce, w każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to okazja dla tysięcy palaczy, by tego dnia zerwać z nałogiem. W tym roku rzucenie palenia może stać się łatwiejsze dzięki specjalnej, bezpłatnej aplikacji – iCoach, uruchomionej w ramach kampanii Komisji Europejskiej „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”.
Rzucanie palenie to wielkie wyzwanie. Nie ma co ukrywać, że nałogowi palacze muszą się zmierzyć z własnym organizmem oraz pokusą zapalenia „tylko jednego”. Sukces zależy od wiedzy na temat nałogu, uzależnienia oraz technik radzenia sobie z objawami odstawienia nikotyny.
Badania wykazały, że skala narażenia dzieci na dym tytoniowy jest w Polsce ogromna. Każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9 miesięcy życia w łonie matki są narażone na działanie setek niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Aż 60 procent dzieci jest zmuszonych przez oboje, lub jedno z rodziców do biernego palenia. Ponad 20 procent palaczy przyznaje się do palenia w obecności kobiet w ciąży. W związku z tymi niepokojącymi danymi krakowskie Stowarzyszenie Manko we współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych rozpoczęło kampanię społeczną "Nie pal przy dziecku".
 John Dalli, komisarz europejski ds. zdrowia, ogłosił rozpoczęcie drugiego etapu kampanii Komisji Europejskiej „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”, promującej walkę z paleniem. Zainicjowana w czerwcu tego roku kampania ma na celu pomóc osobom w wieku 25-34 lat rzucić palenie lub wytrwać bez tytoniu, dzięki czemu będą mogli być „nie do zatrzymania” i wieść życie wolne od papierosów. Kampania „Nie do zatrzymania” promuje korzyści wynikające z życia bez tytoniu, takie jak lepsze zdrowie, lepsze relacje społeczne, większe oszczędności i oczywiście lepsza jakość życia.
 Globalne badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że bierne palenia zabija co roku 60 tysięcy osób. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które narażone były w domach na wdychanie dymu papierosowego.
Polska znalazła się na samym szczycie rankingu przeprowadzonego przez Komisję Europejską, która zmonitorowała zainteresowanie akcją „HELP - Dla życia bez tytoniu" w całej Europie. Jak się okazało, kampania ta cieszy się ogromnym poparciem wśród Polaków, którzy szukają porad, jak skutecznie walczyć z nałogiem.
 W trakcie doby najwięcej zawałów serca występuje pomiędzy godziną 6 rano a 12 w południe. Najmniej zgonów występuje w niedzielę, zaś poniedziałek jest dniem o najwyższej śmiertelności w ciągu całego tygodnia. Co robić, by nasze serce pracowało jak najdłużej?
 Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.
U kobiet palących papierosy zachodzi dwa razy większe ryzyko zachorowania na raka płuc, niż u palących mężczyzn. Jednocześnie prawdopodobieństwo śmierci wywołane tą chorobą jest mniejsze wśród kobiet, niż u mężczyzn – wynika z najnowszych badań.
|