kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jodie Whittaker fot. BBCJodie Whittaker zrobiła krok w kierunku równych płac kobiet i mężczyzn. Aktorka, która jako pierwsza kobieta wcieli się w postać legendarnego doktora Who, zadbała o to, by dostać taką samą gażę, co jej poprzednik, Peter Capaldi.
 
 
© T.Tulic - Fotolia.comTylko 12 procent kobiet zasiada w zarządach największych polskich spółek giełdowych, przy średniej dla całej Unii Europejskiej wynoszącej niespełna 14 procent – wynika z danych Komisji Europejskiej. Tymczasem większa liczba pań na stanowiskach zarządczych i kierowniczych dobrze wpływa na funkcjonowanie firm – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej Deloitte.
 
 
© JPC-PROD - Fotolia.comNaukowcy z Australii i Wlk. Brytanii odkryli, że dyskryminacja ma się całkiem dobrze na rynku pracy. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie International Journal of Obesity, pokazują, że otyłe kobiety nie mają tak naprawdę szansy na zdobycie pracy, kiedy stają w szranki z kandydatkami bez nadwagi. Ale to nie wszystko. Nawet wypłaty otyłych kobiet są niższe niż te otrzymywane przez ich szczuplejsze koleżanki.
 
 
Catherine Zeta-Jones fot. Warner Bros. PolandCatherine Zeta-Jones twierdzi, że Hollywood nie dyskryminuje aktorek ze względu na wiek. 40-letnia gwiazda zamierza udowodnić rówieśniczkom, że kobiety w jej wieku mogą grać równie ciekawe role, co młodsze koleżanki po fachu.
 
 
Międzynarodowe badania wykazały, że mężczyźni spędzają więcej czasu na oglądaniu telewizji, spotkaniach z przyjaciółmi, grach sportowych lub realizacji hobby niż kobiety.
 
 
Od października 2009 r. w WSP TWP w Warszawie rozpoczyna się drugi cykl bezpłatnych kursów Gender Mainstreaming. Mają one na celu przygotowanie pracodawców do działań z zakresu wyrównywania statusu kobiet i mężczyzn w firmach.
 
 
Od 18 stycznia obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy, które odnoszą się m.in. do kwestii zakazu dyskryminacji. Celem ich wprowadzenia jest większa ochrona pracowników. Nowe regulacje rozszerzają lub uszczegóławiają definicje molestowania oraz dyskryminacji w zatrudnieniu, wprowadzają również ochronę pracowników, którzy przeciwstawiają się takim praktykom.
 
 
Wyniki badania „Równe traktowanie kobiet i mężczyzn w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej" przeprowadzonego w ramach projektu „Gender Index" są co najmniej zaskakujące. Okazuje się, że co piąta ankietowana urzędniczka wspomniała o poczuciu „długotrwałego upokarzania lub gnębienia przez przełożonych lub kolegów czy koleżanki z pracy", a cztery kobiety przyznały nawet, że miały niestosowne propozycje o charakterze seksualnym - pisze Dziennik.
 
 
Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
 
 
Parlament Europejski przyjął raport, w którym wskazuje na niewystarczającą reprezentację kobiet w nauce. Posłowie uważają, że zmianie powinny ulec zasady rekrutacji kobiet do zespołów badawczych, tak aby zapewnić w nich co najmniej 40% reprezentację kobiet. Obowiązujący obecnie cel zapewnienia 25% udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w dziedzinie badań w sektorze publicznym Parlament uważa za zbyt mało ambitny.
 
 
Strony: [1] [2] [3] następna »

 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »