kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jodie Whittaker fot. BBCJodie Whittaker zrobiła krok w kierunku równych płac kobiet i mężczyzn. Aktorka, która jako pierwsza kobieta wcieli się w postać legendarnego doktora Who, zadbała o to, by dostać taką samą gażę, co jej poprzednik, Peter Capaldi.
 
 
© T.Tulic - Fotolia.comTylko 12 procent kobiet zasiada w zarządach największych polskich spółek giełdowych, przy średniej dla całej Unii Europejskiej wynoszącej niespełna 14 procent – wynika z danych Komisji Europejskiej. Tymczasem większa liczba pań na stanowiskach zarządczych i kierowniczych dobrze wpływa na funkcjonowanie firm – czytamy w najnowszym raporcie firmy doradczej Deloitte.
 
 
© JPC-PROD - Fotolia.comNaukowcy z Australii i Wlk. Brytanii odkryli, że dyskryminacja ma się całkiem dobrze na rynku pracy. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie International Journal of Obesity, pokazują, że otyłe kobiety nie mają tak naprawdę szansy na zdobycie pracy, kiedy stają w szranki z kandydatkami bez nadwagi. Ale to nie wszystko. Nawet wypłaty otyłych kobiet są niższe niż te otrzymywane przez ich szczuplejsze koleżanki.
 
 
Catherine Zeta-Jones fot. Warner Bros. PolandCatherine Zeta-Jones twierdzi, że Hollywood nie dyskryminuje aktorek ze względu na wiek. 40-letnia gwiazda zamierza udowodnić rówieśniczkom, że kobiety w jej wieku mogą grać równie ciekawe role, co młodsze koleżanki po fachu.
 
 
Międzynarodowe badania wykazały, że mężczyźni spędzają więcej czasu na oglądaniu telewizji, spotkaniach z przyjaciółmi, grach sportowych lub realizacji hobby niż kobiety.
 
 
Od października 2009 r. w WSP TWP w Warszawie rozpoczyna się drugi cykl bezpłatnych kursów Gender Mainstreaming. Mają one na celu przygotowanie pracodawców do działań z zakresu wyrównywania statusu kobiet i mężczyzn w firmach.
 
 
Od 18 stycznia obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy, które odnoszą się m.in. do kwestii zakazu dyskryminacji. Celem ich wprowadzenia jest większa ochrona pracowników. Nowe regulacje rozszerzają lub uszczegóławiają definicje molestowania oraz dyskryminacji w zatrudnieniu, wprowadzają również ochronę pracowników, którzy przeciwstawiają się takim praktykom.
 
 
Wyniki badania „Równe traktowanie kobiet i mężczyzn w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej" przeprowadzonego w ramach projektu „Gender Index" są co najmniej zaskakujące. Okazuje się, że co piąta ankietowana urzędniczka wspomniała o poczuciu „długotrwałego upokarzania lub gnębienia przez przełożonych lub kolegów czy koleżanki z pracy", a cztery kobiety przyznały nawet, że miały niestosowne propozycje o charakterze seksualnym - pisze Dziennik.
 
 
Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
 
 
Parlament Europejski przyjął raport, w którym wskazuje na niewystarczającą reprezentację kobiet w nauce. Posłowie uważają, że zmianie powinny ulec zasady rekrutacji kobiet do zespołów badawczych, tak aby zapewnić w nich co najmniej 40% reprezentację kobiet. Obowiązujący obecnie cel zapewnienia 25% udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w dziedzinie badań w sektorze publicznym Parlament uważa za zbyt mało ambitny.
 
 
Strony: [1] [2] [3] następna »

 


 


 

Niezwykle aromatyczny, bogaty smakowo tort zadowoli zarówno miłośników klasycznych ciast jak i nie przepadających za słodkimi ciężkimi wypiekami.»