kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

fot. Kwiat KobiecościRak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Jednocześnie dzięki właściwej profilaktyce i wczesnej diagnostyce można skutecznie zapobiegać jego rozwojowi. Styczeń jest miesiącem profilaktyki raka szyjki macicy. Przypomina o tym ogólnopolska kampania społeczna „Piękna, bo zdrowa", zachęcająca Polki do regularnych badań cytologicznych.
 
 
© Vasiliy Koval - Fotolia.comRezultaty badań cytologicznych powinno się zawsze pokazać swojemu ginekologowi, ale zanim do niego pójdziesz, by się trochę uspokoić, możesz spróbować odczytać je sama.
 
 
fot. Zdrowa GminaW okresie od marca do czerwca w 80 gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie Zdrowa Gmina odnotowano wzrost frekwencji kobiet zgłaszających się na mammografię i cytologię, która odpowiednio wyniosła średnio 1,98% oraz 0,69%. Największy średni wzrost frekwencji w ciągu ostatnich czterech miesięcy odnotowała w badaniach mammograficznych Gmina Wodynie - 16,57%, a w badaniach cytologicznych Gmina Paprotnia - 7,09%. Gminy, które do końca trwania konkursu odnotują największy średni wzrost frekwencji wśród osób zgłaszających się na badania, będą miały największe szanse na wygraną.
 
 
Kolposkopia jest nieinwazyjnym, bezbolesnym badaniem szyjki macicy, wykonywanym w celu wykrywania stanów przednowotworowych i diagnostyki innych zmian układu rozrodczego (zapaleń, atrofii itd.) szyjki macicy, pochwy i sromu. W połączeniu z cytologią stanowi „złoty standard" diagnostyki ambulatoryjnej.
 
 
Autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie "The Lancet Oncology" donoszą, że badanie DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) skuteczniej chroni kobiety przed zachorowaniem na inwazyjnego raka szyjki macicy niż samo przesiewowe badanie cytologiczne.
 
 
Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna promująca profilaktykę raka szyjki macicy, będąca wsparciem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Kampania "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię", zachęcająca do wykonywania badań cytologicznych.
 
 
Cytomammobus to przychodnia na kółkach wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, z trzema pracowniami: mammograficzną, cytologiczną i ultrasonograficzną.
 
 
Być może już od przyszłego roku każda kobieta starająca się o przyjęcie do pracy będzie musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografię. Taki obowiązek będzie również ciążył na paniach przedłużających umowy o pracę. Pracodawca nie będzie znał wyników badań. Jesienią polscy onkolodzy zamierzają wystąpić z apelem do parlamentarzystów o poparcie koniecznych zmian prawnych - pisze Dziennik.
 
 
© LanaK - Fotolia.comBadanie cytologiczne, zwane też rozmazem cytologicznym, jest najskuteczniejszą metodą wykrywania nieprawidłowych zmian w komórkach szyjki macicy, które mogą stanowić pierwsze objawy raka szyjki macicy. Chociaż badanie to nie zapobiega zakażeniu wirusem, to jednak pomaga rozpoznać wczesne objawy choroby.
 
 
fot. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV"Zadbaj o życie"- to hasło tegorocznego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, organizowanego już po raz drugi w ramach ogólnopolskiej kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Akcja potrwa od 22 do 29 stycznia 2007 i zbiega się w tym roku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
 
 
Strony: [1]

 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»