kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Odsetek osób zamierzających w przyszłości mieć dzieci maleje wraz z wiekiem - wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania postaw prokreacyjnych Polaków. Plany takie najczęściej deklarują badani od 18 do 24 roku życia, natomiast ci, którzy mają co najmniej 40 lat, bardzo rzadko planują posiadanie potomstwa.
 
 
Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że nowoczesność jest związana z płcią.
 
 
W ostatnich latach coraz więcej krajów wprowadza prawny zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci. Po kolejnej serii doniesień mediów o przypadkach znęcania się nad dziećmi premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie takiego zakazu w Polsce. Zapowiedź ta wywołała wiele emocji i wzbudziła liczne kontrowersje. CBOS zapytało Polaków o opinie na ten temat.
 
 
Polacy, którzy przynajmniej częściowo są zorientowani w aktualnej sytuacji Tybetu, najwyraźniej zdają sobie sprawę z tego, że to nie sportowcy wybrali Pekin na gospodarza igrzysk olimpijskich. W związku z tym raczej nie oczekują od polskich olimpijczyków zaangażowania w akcje na rzecz poszanowania wolności obywatelskich w Chinach. Nie pozostają jednak obojętni na sytuacje łamania praw człowieka w tym kraju i w większości domagają się od polskich polityków podjęcia działań (głównie dyplomatycznych), które pokazałyby czerwone światło polityce realizowanej przez chińskie władze i w jakiś sposób wpłynęły na wzrost demokracji w Państwie Środka.
 
 
© Gina Sanders - Fotolia.comW zeszłym roku ceny papierosów wzrosły. Dalsze podwyżki mają wynikać z dostosowywania podatku akcyzowego do wymogów unijnych, które ostatecznie muszą zostać spełnione do 2009 roku. Dodatkowo sytuację nabywców papierosów może pogorszyć wprowadzenie bardziej restrykcyjnego zakazu palenia obejmującego więcej kategorii miejsc publicznych, jak również – w bardziej radykalnej wersji – niektóre przestrzenie prywatne, np. wnętrza samochodów, balkony.
 
 
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że – po tendencji spadkowej – od 2003 roku obserwuje się ponowny wzrost liczby nowo zawartych małżeństw, co z pewnością w istotnym stopniu jest spowodowane wstąpieniem w wiek prokreacyjny osób z tzw. wyżu demograficznego przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Nie zmienia się natomiast trend związany z opóźnianiem decyzji o małżeństwie i wzrostem wieku nowożeńców.
 
 
W tym roku na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice wydali średnio 832 zł. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 558 zł. Tegoroczne koszty poniesione przez rodziców są najwyższe od 1997 roku. To wyniki badania CBOS.
 
 
Połowa dorosłych Polaków akceptuje prawo kobiety do podejmowania decyzji o przerwaniu ciąży, czyli zgadza się ze stwierdzeniem, że kobieta – jeśli tak zdecyduje – powinna mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży. Odmawia jej takiego prawa dwie piąte ankietowanych (40%). To wyniki najnowszego badania CBOS.
 
 
© Luana Rigolli - Fotolia.comWiększość Polaków akceptuje opalanie się w stroju topless, przeważają w tej grupie mężczyźni, przeciwni zaś są ludzie starsi. Natomiast nudyzm nie jest akceptowany w Polsce. Mało osób przyznaje się do tego rodzaju opalania. To wyniki sierpniowego badania CBOS.
 
 
Polski system szkolnictwa cieszy się obecnie dobrą opinią – znacznie częściej oceniany jest pozytywnie (51%) niż negatywnie (36%). Najczęściej aprobują go rolnicy, mieszkańcy wsi, a także robotnicy i bezrobotni.
 
 
Strony: [1] [2] następna »

 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »