Wakacyjne znajomości: bądź mądra przed szkodą
01-07-2007

 
© Przemysław Szabłowsk - Fotolia.comLato to czas, kiedy częściej bawimy się w pubach czy restauracjach, zawieramy nowe znajomości, wracamy nocą do domu, więc jesteśmy narażone na liczne niebezpieczeństwa, z istnienia których nawet nie zdajemy sobie sprawy.

 
Co roku policja informuje o licznych przypadkach napadów na samotne kobiety, wyłudzeń, a ostatnio coraz częściej o przypadkach stosowania tzw. tabletki gwałtu – środka, który po dosypaniu do alkoholu, jest niewyczuwalny, a jego zażycie ma często tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jak się ustrzec przed zagrożeniami? Czego unikać, na co zwracać uwagę, aby wyczekiwany przez cały rok urlop był rzeczywiście czasem relaksu i przyjemności?


1. Nie noś ze sobą dużych sum pieniędzy, kart kredytowych i cennych rzeczy, które nie są ci potrzebne – tak naprawdę nie musisz nawet nosić ze sobą dokumentów, bo w razie potrzeby funkcjonariusz policji pojedzie z tobą do domu, aby sprawdzić twoją tożsamość, a zgubienie lub kradzież dokumentów z torebki pozostawionej przy stoliku w pubie to naprawdę poważny kłopot.

2. Unikaj samotnych nocnych powrotów i podróży środkami komunikacji publicznej. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki (najlepiej korporacyjnej), a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu. Gdy taksówka dowiezie cię do domu, poproś kierowcę, aby zaczekał, aż wejdziesz do mieszkania i zapalisz światło.
[pagebreak]
3. Unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje.

4. Nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej niż na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejsce, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć.

5. Przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj też kontaktu z grupami osób nietrzeźwych.

6. Nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez przypadkowo poznane osoby.

7. W razie napadu głośno krzycz – specjaliści radzą, aby był to np. okrzyk „Pali się!”, a nie „Ratunku!” – na takie wołanie ludzie szybciej reagują.
[pagebreak]
8. Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach.

9. W miarę możliwości informuj domowników lub znajomych, gdzie zamierzasz się bawić i o której godzinie planujesz powrót.

10. Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.

Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej – nie ryzykuj, nie pij go. Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (masz mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń.

Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi. Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

Źródło: Policja
 

Autor:Adrianna Buniewicz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zwiazki.kobiety.net.pl/61,0,Wakacyjne-znajomosci-badz-madra-przed-szkoda,964.html

Copyright © Com-Media 2006