Egzotyczne wakacje - koniecznie się zaszczep
27-06-2007

 
© traveller - Fotolia.comCo roku coraz więcej Polaków korzysta z wypoczynku za granicą. Egzotyczne widoki, morze, wspaniałe plaże, smaczne jedzenie, relaks i dobra zabawa – to marzenie większości osób planujących wakacje. Niestety, mało kto o tym myśli, ale nowe środowisko często nie służy naszemu zdrowiu.

 
Profilaktyka zdrowotna powinna być naturalnym zachowaniem przed wyjazdem. Przecież nie wyjeżdżamy po to, aby chorować. Podczas wakacji przede wszystkim chcemy odpocząć, jak najwięcej poznać i zobaczyć, oczekujemy ciekawych przygód i wrażeń, chcemy aktywnie, ale i zdrowo wykorzystać wolny czas.

Przygotowując się do wyjazdu zwykle zapominamy o najważniejszym – naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Podróże wiążą się z ryzykiem zachorowania na choroby zakaźne, dlatego warto dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybieramy.

Nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Szczególnie groźne dla ludzi podróżujących i aktywnych, są wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa i wszczepienna.

By zakazić się wirusem żółtaczki pokarmowej wystarczy umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie, zjeść posiłek w przypadkowym miejscu lub mieć kontakt z osobą chorą. Kostka lodu w drinku czy napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia, dlatego bezpieczni nie są nawet goście pięciogwiazdkowego hotelu czy ekskluzywnej restauracji.

Szacuje się, że ryzyko zachorowania na WZW typu A wśród podróżujących jest 100 razy większe niż ryzyko zachorowania na dur brzuszny i 1000 razy większe niż ryzyko zachorowania na cholerę. Co gorsza wirus czyha nie tylko w Afryce czy Azji, ale również w tak lubianych miejscach letniego wypoczynku, jak kraje basenu Morza Śródziemnego, a nawet w polskich kurortach.
[pagebreak]
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV i wystarczy do tego zaledwie kropla krwi. Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Zakazić można się np. w wyniku skaleczenia, kontaktu z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Przyczyną zakażenia ludzi młodych częściej są kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Choroba może prowadzić do marskości wątroby, w konsekwencji do raka pierwotnego wątroby, a nawet śmierci.

Żółtaczka pokarmowa to przerwa w życiorysie, a żółtaczka wszczepienna to katastrofa – przekonują specjaliści. W obu przypadkach, zarówno WZW typu A, jak i WZW typu B, leczenie bywa długie i uciążliwe, może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi konsekwencjami. Eksperci zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowym zapaleniom wątroby typu A i typu B są szczepienia ochronne, o których należy pamiętać planując podróż.

Do wyboru są: szczepionka skojarzona, uodparniająca jednocześnie na oba typy choroby (podaje się trzy dawki szczepionki – kolejno miesiąc i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), a także pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (dwie dawki, drugą pomiędzy 6. a 12. miesiącem) i WZW typu B (trzy dawki według schematu 0-1-6 miesięcy). Dla tych, którzy nie lubią zastrzyków, idealna będzie szczepionka skojarzona, która daje odporność na oba rodzaje wirusów zapalenia wątroby przy mniejszej liczbie wykonywanych wkłuć. Przyjęcie pełnego cyklu szczepień gwarantuje ochronę zdrowia na długie lata.

Więcej informacji pod numerem infolinii „Wszystko o Szczepieniach” 0 801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 (jeden impuls według taryfy operatora).
 

Autor:Aleksandra Dudzisz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/54,0,Egzotyczne-wakacje-koniecznie-sie-zaszczep,956.html

Copyright © Com-Media 2006