Zadbaj o stopy
18-05-2007

 
© BVDC - Fotolia.comStopy to często niedoceniany fragment ciała, jeśli nie sprawiają kłopotu nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. To błąd - ostrzegają specjaliści, ortopedzi twierdzą, że od stóp zaczyna się dobre samopoczucie.

 
Zdaniem lekarzy większość dolegliwości związanych z deformacją stóp ( płaskostopie, halux) można wyleczyć na, tyle, że nie będą sprawiały bólu, warunkiem jest jednak wczesne rozpoznanie problemu. Nie bez znaczenia jest też profilaktyka, w tym właściwy dobór obuwia. Uwagę powinno zwracać się również na pantofle, zbyt miękkie mogą szkodzić nie tylko stopom, ale i kręgosłupowi.

Wybierając obuwie, w którym spędza się dużo czasu należy zwrócić uwagę na to czy jest ono odpowiednio wyprofilowane. Istotnym elementem profilaktyki jest też wzmacnianie mięśni i ścięgien stóp za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Dobroczynne działanie ma chodzenia raz na palcach, raz na piętach oraz prostowanie i zginanie palców.

Ponieważ stopy to wrażliwa, a jednocześnie intensywnie używana cześć ciała, wszelkiego rodzaju odciski, czy pęknięcia naskórka są bolesne i dokuczliwe. Ulgę mogą przynieść zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych, lub domowe kuracje z wykorzystaniem dostępnych w aptekach preparatów.

Chcąc zadbać o stopy możemy wybierać pomiędzy środkami nawilżającymi, chłodzącymi lub preparatami łagodzącymi dolegliwości związane z odciskami. Lato to czas, kiedy szczególnie warto zatroszczyć się o stopy, zdrowe i zadbane są, dopełnieniem atrakcyjnego wyglądu.
 

Autor:Marta Wasiak
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/54,0,Zadbaj-o-stopy,859.html

Copyright © Com-Media 2006