Pory roku w szafie
22-08-2016

 
© Vasina Nazarenko - Fotolia.comCodzienny dylemat kobiety: „W co ja mam się dzisiaj ubrać?”. Na ogół mamy problem z wybraniem zestawu, który do końca nam pasuje i ślęczymy przed szafą z wyrazem desperacji na twarzy. Problem ten to nie tylko kwestia naszego charakteru, czy zwykłej damskiej skłonności. Często nie wiemy jak się ubrać, aby czuć się dobrze i chociaż szafa pęka w szwach nie ma tam nic, co naprawdę do nas pasuje.

 
W doborze garderoby nie powinnyśmy kierować się tylko modą i gustem, ale również zaleceniami stylistów w kwestii kolorów. Pomimo panujących trendów nie wszystkie kolory sprawiają, że wyglądamy korzystnie. I czasami nie czujemy się dobrze w tych, które nam się podobają.

Pierwszym krokiem do odpowiedniego wyboru kolorystyki jest sprawdzenie, jakim typem urody jesteśmy. Tradycyjnie rozróżnia się cztery typy: wiosna, lato, jesień i zima. Każda z nas jest jednym z tych typów, nie istnieją bowiem typy mieszane. Na podstawie krótkiego opisu, który prezentujemy można w przybliżeniu znaleźć swój typ. Dla dokładnej analizy jednak warto skonsultować się z profesjonalnym kolorystą.

Wiosna

Do tego typu należą osoby o dość jasnej cerze o lekko złocistym lub brzoskwiniowym odcieniu, czasami zaróżowiona. Mają one skórę dobrze tolerującą słońce, opalają się nawet na ciemny brąz. Oczy, o nieco ciemniejszej niż włosy oprawie, mają kolor od niebieskiego do zielonego, czasami złotego brązu. Są to osoby, które w dzieciństwie miały blond włosy i nadal są one jasne, z odcieniem słomianym, platynowym lub miodowym. Mogą mieć ciemniejszy kolor jednak charakteryzuje je ciepły, złocisty połysk.

Najlepsze dla wiosny kolory to brązy, szary, morski błękit, kremowy, beżowy. Ogólnie kolory o odcieniach ciepłych złocistych doskonale podkreślają urodę wiosny. Odpowiednie będą również niezbyt ciemne odcienie zieleni, żółty kolor żonkila, delikatne pomarańcze.

Wiosny raczej powinny unikac cemnej zieleni i różu (we wszystkich odcieniach), ostrożnie używać niebieskiego i raczej nie łączyć szarego z czarnym.

[pagebreak]
Lato
Letnia uroda charakteryzuje się bladą porcelanową cerą lub cerą z widocznymi naczynkami o chłodnym różowym odcieniu. U niektórych osób cera może być lekko oliwkowa, ale raczej w chłodnym odcieniu. Skóra, jeśli nie jest bardzo blada, dość łatwo sie opala.

Oprawa oczu ma odcień popielaty, a oczy są koloru brązowego, niebieskiego lub szarego. Osoby o letniej urodzie mają włosy o odcieniu popielatym, nawet jeśli jako dzieci były koloru słomianego. Jeśli w dzieciństwie były popielate to później pociemniały do brązu, ale wciąż o popielatym odcieniu.

Najlepsze kolory dla lata to szarości, grafity, morski błękit, szarobrązowy, jasnoniebieski, jasna mięta, złamana biel, jasnoróżowy i delkatny cytrynowy. Wybierana zieleń powinna mieć odcień niebieski, czyli morska, butelkowa lub szara. Korzystne są również przygaszone czerwienie, malina, arbuz lub wino.

Lato raczej powinno unikać kolorów złotego i pomarańczowego oraz żółtego, oprócz cytrynowego. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są kolory przydymione i chłodne oraz pastele.

Jesień

Jesiennym typem są osoby o gładkiej, jasnej cerze o barwie kości słoniowej lub ciemniejszą brzoskwiniową, złocistą. Jest to cera ze skłonnością złocisto-brunatnych piegów, niepodatna na opalanie a nawet wrażliwa na słońce.

Jesienne oczy są brązowe lub brązowo-złote, czasem zielone lub stalowo-niebieskie ze złotymi plamkami. Włosy mogą mieć kolor od blond poprzez rude, ksztanowe aż po brązowe, zawsze jednak mają ciepły połysk.

Najlepsze kolory dla jesieni to barwy ciepłe i kolory ziemi. Jeśli róż, to łososiowy a czerwień w odcieniu pomidora. Dla jesieni doskonałe są również kolory żółte i pomarańczowe.

Jesień powinna unikać beżu, jesnego błękitu, jaskrawego rózu, koloru turkusowego oraz niebieskozielonego. Najkorzystniejsze są kolory przypominające jesienne pejzaże, zgaszone zielenie, złoto i ciepłe brązy.
[pagebreak]
Zima

Zimowa uroda ma dwa rodzaje. Pierwszy z nich to osoby o bardzo jasnej porcelanowej skórze, słabo opalającej się. Drugi rodzaj to osoby o cerze oliwkowej południowego typu, która szybko się opala na intnesywny kolor.

Zimowe osoby mają ciemną oprawę oczu, a tęczówka ma zdecydowany kolor: ciemnobrązowy, zielony, ciemnoniebieski, błękitny lub orzechowy. Włosy nawet jeśli w dzieciństwie były jasne, pociemniały zdecydowanie i nabrały granatowego lub popielatego połysku.

Zima jest jedynym typem urody, który może sobie pozwolić na noszenie czystej bieli i czerni. Doskonale pasują zimie również szary, granatowy i grafitowy. Równie korzystna jest intensywna czerwień, ale nie ta wpadająca w brąz czy pomarańcz. Zimie pasuje też jaskrawy, zdecydowany róż oraz cytrynowy żółty.

Zima powinna raczej unikać brązów, rozmytych zieleni, beżu i koloru kremowego. Najbardziej korzystne są kolory zdecydowane, ale również pastele idealnie pasują zimie.

Ogólna zasada dla wszystkich typów urody jest prosta: można wybrać każdy kolor, jednak zawsze zwracając uwagę, aby miał on odpowiedni odcień. Koloryści zapewniają, że odpowiedni dobór barw naszej garderoby zapewni nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również doskonałe samopoczucie. Osoby publiczne często korzystają z rady specjalistów od kolorów, aby polepszyć swój wizerunek. Może warto by wprowadzić kilka z ich zasad w codziennym życiu.
 

Autor:Barbara Kowalewska
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.wizaz.kobiety.net.pl/79,0,Pory-roku-w-szafie,76.html

Copyright © Com-Media 2006