Kolorowa wiosna na głowie
14-03-2007

 
© Foxy_A - Fotolia.comWiosna to ta pora roku, kiedy większość z nas postanawia „zrobić coś z głową”, a najczęściej owo „zrobienie” to zmiana koloru włosów. Przygrzewające coraz mocniej słońce uwidacznia spustoszenia, jakich na naszej głowie dokonała zima: włosy są matowe, jakby wyblakłe, często z brzydkimi odrostami.

 
Fachową koloryzację najlepiej wykona fryzjer, jednak wybór farb, pianek i szamponów koloryzujących dostępnych w sklepach może wywołać prawdziwy zawrót – nomen omen – głowy i spowoduje, że część z nas postanowi sama pobawić się we fryzjera i z blondynki stać się brunetką (lub odwrotnie).

Skutki domowego farbowania bywają różne - czasem bardzo zaskakujące, bo osiągnięty przez nas kolor nijak nie przypomina tego, jaki widnieje na opakowaniu z farbą. Aby więc uniknąć tego rodzaju rozczarowań pamiętajmy o zachowaniu kilku podstawowych zasad domowego farbowania:

Wybierz odpowiedni preparat. Na sklepowych półkach znajdziemy różne środki przeznaczone do koloryzacji włosów: od najmniej trwałych pianek (kolor utrzymuje się tylko do pierwszego mycia), poprzez szampony koloryzujące (wytrzymujące kilka myć) po najbardziej trwale koloryzujące farby (kolor „schodzi” wraz ze wzrostem włosów). W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć wybierzmy odpowiedni preparat: jeżeli chcemy jednorazowo zaszaleć z jakimś ekstrawaganckim kolorem wybierzmy piankę, jeżeli natomiast ma to być kolor „na dłużej” najlepsza będzie dobra farba.

Dobierz odpowiedni odcień. Większość farb jest w stanie zmienić nasz naturalny kolor włosów najwyżej o dwa – trzy tony, jeżeli więc jesteś brunetką, nie licz na to, że podczas jednego farbowania rozjaśnisz swoje włosy na jasny blond. Obecnie większość producentów zamieszcza na opakowaniach informację do jakich włosów jest przeznaczony dany preparat i jakich zmian w kolorze możemy się spodziewać.

Pamiętajmy także o dobieraniu odcienia farby do swojej karnacji i barwy oczu: osoby, których skóra ma jasny, różowy odcień, a ich oczy są niebieskie lub niebiesko – szare, powinny wybierać barwy chłodne, popielate i platynowe, natomiast panie o cerze oliwkowej, złocistej lub opalonej i brązowych lub orzechowych oczach najlepiej będą wyglądać w odcieniach ciepłych, rudych lub czerwonych.
[pagebreak]
Dokładnie przeczytaj ulotkę i stosuj się do zaleceń producenta. Częstym błędem popełnianym przez panie farbujące włosy jest przedłużanie lub skracanie czasu trzymania farby na włosach. Jeżeli zmyjemy preparat przed upływem wymaganego czasu kolor może okazać się nietrwały, a w przypadku rozjaśniania włosów bardziej będzie przypominał zupę marchewkową niż oczekiwany przez nas piękny złoty blond. Równie niekorzystne jest przetrzymywanie farby dłużej, niż to jest zalecane: kolor wcale nie będzie trwalszy, a może to spowodować podrażnienie skóry głowy lub (rzadko, bo farby naprawdę są coraz lepsze) uszkodzenia włosów.

Na ulotce znajdziesz dokładny sposób postępowania w przypadku farbowania zarówno całych włosów, jak i odrostów. Zamieszczona jest tu także informacja o tym, czy włosy przed farbowaniem powinny być mokre, czy suche. To bardzo istotne wskazówki wpływające na końcowy efekt farbowania, więc bezwzględnie powinnyśmy się do nich stosować.

Przygotuj skórę do farbowania. Tak, tak, to nie żart: skóra ma przecież bezpośredni kontakt z farbą, należy więc odpowiednio ją przygotować. Przed farbowaniem należy wykonać tzw. test uczuleniowy czyli posmarować farbą skórę za uchem i odczekać około 48 godzin: jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, możemy spokojnie przystąpić do farbowania. Bezpośrednio przed nałożeniem preparatu na włosy dobrze jest posmarować skórę tuż przy nasadzie włosów jakimś tłustym kremem: zapobiegnie to zafarbowaniu skóry głowy (dotyczy to zwłaszcza farbowania włosów ciemnymi odcieniami).

Pielęgnacja po farbowaniu. Jeśli już uda nam się uzyskać na swoich włosach dokładnie taki kolor, o jakim marzyłyśmy, z pewnością będziemy chciały jak najdłużej go zatrzymać. Pamiętajmy więc o nałożeniu tuż po farbowaniu specjalnej odżywki (najczęściej jest ona dołączona do opakowania z farbą), która zamknie łuski włosów otwartych podczas farbowania i sprawi, że kolor będzie trwalszy, a włosy błyszczące i miękkie. Używajmy także szamponów i balsamów przeznaczonych specjalnie do włosów farbowanych – nie tylko poprawiają one kondycję włosów, ale także chronią ich kolor przed wyblaknięciem.
 

Autor:Adrianna Buniewicz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.wizaz.kobiety.net.pl/79,0,Kolorowa-wiosna-na-glowie,629.html

Copyright © Com-Media 2006