Funkcjonalne planowanie kuchni
05-03-2007

 
© lunamarina - Fotolia.comKuchnia to serce domu – mawiają niektórzy i rzeczywiście w wielu domach jest to miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu - gotujemy, jemy, plotkujemy z przyjaciółką czy sąsiadką, która wpadła pożyczyć cukier. Kuchnia musi być więc pomieszczeniem nie tylko ładnym, ale i wygodnym i funkcjonalnym. A jak to osiągnąć?

 
Metody są dwie: albo korzystamy z usług profesjonalnej firmy projektującej kuchnie (typu: projekt – wykonawstwo – montaż), albo sami bawimy się w projektanta. To drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze i wcale nie jest trudne, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach:


1. Planowanie ustawienia

Ustawienie mebli w kuchni zależy głównie od jej kształtu i położenia okien oraz drzwi. Najpopularniejsze ustawienia to:
liniowe – meble stoją w jednej linii, rozwiązanie polecane głównie do małych kuchni,
w kształcie litery U – najwygodniejsze ustawienie, w której wszystko „jest pod ręką”,
w kształcie litery L – bardzo popularne ustawienie, które pozostawia w kuchni miejsce na kącik jadalny,
równoległe – rozwiązanie stosowane głównie w dużych kuchniach, wymaga bowiem sporo miejsca między „ciągami”,
układ liniowy z tzw. wyspą kuchenną – coraz popularniejsze ustawienie, bardzo nowoczesne, efektowne i wygodne, polecane dużym rodzinom; wyspa jest najczęściej wyposażona w zlew lub piekarnik, ale może także być miejscem do przechowywania naczyń lub produktów.


2. Podział na strefy

Ustawiając szafki i sprzęt AGD musimy wziąć pod uwagę trzy główne strefy, jakie znajdują się w każdej kuchni: przechowywania, zmywania i gotowania. Właściwe rozmieszczenie szafek i sprzętu AGD pozwoli nam uniknąć przypadkowego biegania po kuchni podczas przygotowywania posiłków. Jeśli na przykład tuż przy lodówce ustawimy kuchenkę, to prawdopodobnie zabraknie nam miejsca na wyjmowane z niej produkty – będziemy musieli przenosić je na inne, stojące dalej szafki. W ergonomicznie urządzonej kuchni powinny stanąć kolejno:
lodówka i szafka na zapasy,
szafki służące do przechowywania naczyń i sztućców,
zlew, zmywarka, szafka na środki czystości i kosz na odpadki,
szafka na sztućce „robocze”, miski, urządzenia elektryczne (mikser, blender), przyprawy, pojemniki z mąką, cukrem, ryżem itp.,
kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, szafka na garnki, naczynia do pieczenia i patelnie.
[pagebreak]

3. Ważne odległości

Planując rozmieszczenie mebli w kuchni pamiętajmy, że:
- w kuchni z ustawieniem równoległym odległość między ciągami powinna wynosić przynajmniej 100 cm, a najlepiej 120 cm i więcej
- między blatem a szafkami wiszącymi musi być przynajmniej 55-60 cm, ale położenie szafek wiszących dostosowujemy także do swojego wzrostu,
- między kuchenką a okapem zostawiamy ok. 70-75 cm,
- najlepsza wysokość blatu roboczego to ok. 85 cm, ale tu także musimy wziąć pod uwagę swój wzrost i przyzwyczajenia
- kuchenka nie powinna znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki i zlewu, między tymi urządzeniami należy zostawić ok. 60 cm (będzie to zarówno blat roboczy, jak i miejsce na odstawienie gorących garnków).


4. Ważne szczegóły

To, czy nasza kuchnia została urządzona funkcjonalnie okazuje się najczęściej „w praniu” czyli podczas jej użytkowania, dość trudno jest bowiem przewidzieć wszystkie drobiazgi mogące w przyszłości utrudnić nam życie. Najpopularniejsze błędy to:
kolizyjne zaplanowanie szafek – na przykład montowanie szuflad, kuchenki, piekarnika lub zmywarki w rogu – otwarte drzwiczki lub szuflada blokują dostęp do szafek znajdujących się obok,
montowanie baterii przy zlewie znajdującym się pod oknem w taki sposób, że uniemożliwiają one otwieranie okna,
ustawienie lodówki obok grzejnika lub innych źródeł ciepła (np. nieizolowaniej kuchenki, piekarnika lub w bardzo słonecznym miejscu) – wpływa to na zwiększenie zużycia energii elektrycznej i złe funkcjonowanie urządzenia.
zaplanowanie zlewozmywaka daleko od istniejących przyłączy wodnych – należy pamiętać, że rury odpływowe muszą mieć określony spadek. Jeśli będzie on zbyt mały, grozi nam ciągła niedrożność kanalizacyjna
umiejscowienie płyty grzejnej tuż przy zlewozmywaku – ten często spotykany błąd powoduje nie tylko wydatne zmniejszenie funkcjonalności kuchni ale także niebezpieczeństwo zalania płyty
umieszczanie wysokich sprzętów lub szafek tak, że zasłaniają dostęp do okna
likwidacja czy całkowita obudowa kaloryferów – często że takie działanie doprowadza do nadmiernego wyziębienia kuchni, co w tak wilgotnym pomieszczeniu może prowadzić do rozwoju grzyba. Istnieją rozwiązania pozwalające na zabudowę grzejników, bez utraty ich funkcjonalności.


Planując kuchnię pamiętajmy także, że szafki wiszące nie powinny być głębsze niż 35-40 cm – z głębszych trudno nam będzie cokolwiek wyciągnąć (zwłaszcza z górnych półek), a przy pracy możemy uderzać w nie głową. Dolne szafki mają najczęściej głębokość 60 cm – taka powierzchnia jest także wystarczająco wygodnym blatem roboczym.
[pagebreak]
Dla naszej wygody

Aby ułatwić sobie wyjmowanie naczyń czy produktów z głębokich szafek, dobrze jest zamontować w nich szuflady lub specjalne wysuwane kosze (tzw. szafki cargo). Do szafek narożnych często stosuje się okrągłe obracane półki, jednakże zabierają one sporo miejsca i warto pomyśleć nad innymi rozwiązaniami – od zwykłych półek na duże gabarytowo a rzadko używane przedmioty po tzw. Magic corner – system wyciąganych koszy pozwalających w pełni wykorzystać szafki narożne.

Co ważne – cargo czy magic corner można wstawić w szafkę później, gdyż będą ne schowane za „zwykłymi” drzwiczkami, nie trzeba więc od początku ponosić kosztów tego wyposażenia, natomiast warto zaprojektować szafkę o szerokości pasującej do jej przeszłego przeznaczenia.

Nawet jeśli nie mamy jeszcze zmywarki, warto przy planowaniu kuchni przewidzieć miejsce na to urządzenie, zwłaszcza jeśli w planach jest powiększenie rodziny. Przy obecnych cenach tego typu sprzętu dość szybko przekonamy się że jego zakup jest uzasadniony również ekonomicznie – zmywarka oszczędza bowiem nie tylko czas i ręce osoby zmywającej (niestety, najczęściej kobiety) ale także wodę i energię, co w sposób bezpośredni przekłada się na sytuację domowego budżetu. Może więc nowa kuchnia to dobry moment by pomyśleć o takim ułatwieniu kuchennego życia?

Jeśli mamy małą kuchnię, warto wykorzystać każdy jej zakątek na przechowywanie sprzętów i urządzeń. Nie oznacza to jednak konieczności zabudowy całego pomieszczenia ogromną ilością szafek, szczególnie w miejscach, do których jest trudno się dostać (pod samym sufitem, nad drzwiami etc.). Dobrym rozwiązaniem są na przykład dodatkowe szuflady i schowki zamontowane w cokołach dolnych szafek – to świetne miejsce na blachy, patelnie czy formy do ciast.

Wolne miejsce między standardowymi szafkami a ścianą może okazać się wystarczające do zamontowania wąskiego cargo, dobrego do przechowywania butelek czy środków czystości. Warto wykorzystać także relingi i zawieszone na nich półki czy uchwyty.
 

Autor:Adrianna Buniewicz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.kuchnia.kobiety.net.pl/75,0,Funkcjonalne-planowanie-kuchni,574.html

Copyright © Com-Media 2006