Mięśniaki macicy a seks
13-03-2019

 
© drubig-photo - Fotolia.comMięśniaki macicy, szczególnie te o zwiększonej objętości, zmieniają anatomię pochwy, wpływając tym samym na jakość życia seksualnego kobiet. Wiele Polek zadaje sobie pytania: czy fakt, że zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy będzie miał wpływ na moje życie intymne?, czy mogę uprawiać seks?.

 
Dlaczego mięśniaki macicy wpływają na jakość życia intymnego?

Niemal każdy problem zdrowotny wpływa na jakość życia kobiety, także życia intymnego. Do takich problemów zaliczają się również mięśniaki macicy, które występują u 20-40% populacji polskich kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym
Dolegliwości towarzyszące mięśniakom to m.in.:
  • ból podczas współżycia
  • uczucie pełności w jamie brzusznej
  • uczucie ucisku na narządy rodne
  • częstsze oddawanie moczu
  • obfite, przedłużające się krwawienia
Ze względu na to, że dolegliwości wpływają negatywnie na samopoczucie i powodują dyskomfort, kobiety bardzo często unikają kontaktów seksualnych, obawiając się ich nasilenia.

Jak temu zaradzić?

W sytuacji, kiedy podejście do sfery intymnej zmienia się, warto skorzystać z porad specjalisty.
Temat obaw i psychicznych barier można poruszyć z lekarzem ginekologiem, psychologiem, czy też przyjaciółką. Regularne wizyty u ginekologa, badania USG i szczera rozmowa, na pewno rozwieją wiele wątpliwości. Bardzo ważny jest również świadomy wybór optymalnej metody leczenia mięśniaków macicy.

Jeśli macica została usunięta …

Histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy to odrębny problem, wpływający na jakość życia seksualnego kobiet. Większość z nich ma obawy związane z dalszą aktywnością seksualną. W dużej mierze są to obawy bezpodstawne.

{gencode}www.miesniakimacicy.pl{/gencode}
 

Autor:()
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/54,0,Miesniaki-macicy-a-seks,4513.html

Copyright © Com-Media 2006