Prysznic czy wanna?
30-03-2017

 
© mariesacha - Fotolia.comPrzy okazji remontu łazienki często zastanawiamy się nad zamianą wanny na kabinę prysznicową. Oba rozwiązania mają jednak swoje wady i zalety, które musimy wziąć pod uwagę zanim podejmiemy decyzję.

 
Kabina prysznicowa:
- zajmuje mniej miejsca, niż wanna, jest więc szczególnie polecana do małych łazienek,
- do kąpieli pod prysznicem zużyjemy znacznie mniej wody, co jest szczególnie istotne wobec ciągłych podwyżek cen wody, gazu i prądu,
- łatwy dostęp do kabiny umożliwia kąpiel osobom starszym, niepełnosprawnym i bardzo otyłym, którym trudno wejść do tradycyjnej wanny,
- w kabinie prysznicowej możemy zamontować specjalny panel do hydromasażu,
- kąpiel pod prysznicem nie wysusza skóry tak bardzo, jak długie leżenie w wannie pełnej gorącej wody,
- mycie brodzika trwa znacznie krócej, niż mycie wanny!

Wanna:
- jest bardziej przydatna dla rodzin z małymi dziećmi,
- umożliwia relaks, hydromasaż, „wyleżenie się” w ciepłej wodzie po ciężkim dniu,
- pozwala na stosowanie kąpieli leczniczych, ziołowych, rozgrzewających, ochładzających,
- w wannie możemy zrobić małą przepierkę, namoczyć firany, zasłony, powiesić nad nią ociekające wodą pranie.
[pagebreak]
Kompromis - wanna z prysznicem
Coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszych łazienkach staje się łączenie funkcji wanny i prysznica. W bardzo małej łazience możemy zainstalować głęboki brodzik, który przydaje się do kąpania małych dzieci czy robienia drobnych przepierek, a nie zabiera tyle miejsca, co tradycyjna wanna. Jeśli dysponujemy nieco większym pomieszczeniem, warto pokusić się o zainstalowanie zestawu prysznicowego (może to być także wielofunkcyjny panel) i osłonić wannę specjalnym parawanem. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wygodne wzięcie natrysku (bez ryzyka zachlapania całej łazienki), a jednocześnie – kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota - cieszyć się urokami prawdziwej kąpieli w wannie.

Kupując parawan nawannowy możemy wybierać spośród modeli jedno- lub kilkuczęściowych, przesuwnych, składanych w harmonijkę lub otwieranych wahadłowo. Najwygodniejsze w użyciu są parawany harmonijkowe – po złożeniu zajmują mało miejsca i nie utrudniają dostępu do wanny, ale ze względu na dużą ilość profili trudniej utrzymać je w czystości, niż modele o dużych skrzydłach.

Ścianki parawanów najczęściej wykonane są z polistyrenu, szkła hartowanego lub akrylu. Mogą być przezroczyste, matowe, z nadrukiem lub wytłaczanym wzorem. Łatwiejsze do czyszczenia są te o gładkiej powierzchni, ale zabrudzenia są mniej widoczne na ściankach z nadrukiem lub fakturą.
 

Autor:()
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.wnetrza.kobiety.net.pl/86,0,Prysznic-czy-wanna,443.html

Copyright © Com-Media 2006