Zimowy jadłospis
28-01-2017

 
© Maria Brzostowska - Fotolia.comZmienna jesienna pogoda, oraz zimowy chłód sprawia, że w tym czasie szczególnie narażeni jesteśmy na przeziębienia i różnego rodzaju infekcje. Chcąc wspomóc organizm w walce z wirusami często sięgamy po witaminowe suplementy diety. Zapominamy, że jest prostszy i tańszy sposób na wzmocnienie organizmu, zanim kolejny raz kupimy syrop, czy pastylki przyjrzyjmy się temu, co jemy.

 
Odpowiednio skomponowana dieta to podstawa sprawnego funkcjonowania organizmu. Jeść powinniśmy w miarę regularnie, najlepiej, co 3-4 godziny, szczególną wagę przykładać należy do ciepłych posiłków. Spożywane potrawy powinny dostarczyć organizmowi węglowodanów potrzebnych do od produkcji ciepła.

Dobrym początkiem dnia będzie, więc śniadanie składające się z płatków zbożowych, suszonych owoców, miodu, ciemnego pieczywa, mleka, lub naturalnego jogurtu. Do swego codziennego jadłospisu warto wprowadzić natkę pietruszki, cebulę i czosnek. W chwilach gorszego samopoczucia nie powinniśmy zapominać o domowych metodach wzmacniania organizmu. Działający bakteriobójczo syrop z cebuli, lub ciepłe mleko z miodem to sprawdzone sposoby na jesienne i zimowe dolegliwości.

Adekwatna do pory roku dieta pomoże w utrzymaniu dobrego nastroju nawet w mroźne zimowe wieczory. Ze swego antydepresyjnego działania znane są witaminy z grupy B, znajdziemy je w mleku, przetworach mlecznych i zbożowych, jajach, orzechach, zielonych roślinach liściastych. Witaminy z grupy B ważne są również, dlatego, że stanowią składnik wielu enzymów i biorą udział w powstawaniu krwinek.

Dbając o sprawne funkcjonowanie układu odpornościowego nie można zapomnieć o dostarczaniu organizmowi składników mineralnych takich jak selen i cynk. Źródłem selenu są ryby morskie, produkty zbożowe, otręby i kiełki, cynk znajdziemy natomiast w mięsie i jajach.

Nie do przecenienia jest rola, znanej z antyoksydacyjnego działania witaminy C. Jej bogatym źródłem są: brokuły, pomidory, kiszona kapusta, mandarynki.

W chłodne zimowych dni pamiętajmy o rozgrzewających właściwościach goździków, czy soku z malin.
 

Autor:()
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/90,0,Zimowy-jadlospis,430.html

Copyright © Com-Media 2006