Ciąża i sport
07-07-2017

 
©  Liaurinko - Fotolia.comDobra kondycja fizyczna przyszłej mamy jest bardzo istotna zarówno w czasie ciąży i porodu, jak i po urodzeniu się dziecka. Ćwiczenia fizyczne przynoszą nie tylko pozytywne rezultaty dla ciała, ale również dla psychiki ciężarnej. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w trakcie ciąży nie można wykonywać wszystkich ćwiczeń, a te, które można, należy wykonywać ostrożnie i najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

 
Ćwiczenia fizyczne w trakcie ciąży pomagają zredukować problemy układu trawiennego. Poprawiają również stan psychiczny ciężarnej, redukując uczucie niepokoju, depresję i bezsenność. Pomagają skrócić czas hospitalizacji po porodzie oraz zmniejszają prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.

Najbardziej zalecanymi dla ciężarnych dyscyplinami są spacerowanie, pływanie i jeżdżenie na rowerze. W ograniczonych ilościach można również zalecić niezbyt forsujące ćwiczenia na siłowni, ale wyłącznie pod kontrolą instruktora. Niektóre kluby fitness organizują również specjalne zajęcia dla ciężarnych, które dostosowane są intensywnością oraz rodzajem ćwiczeń do potrzeb przyszłych mam.

Przy spacerach i jeździe na rowerze trzeba wybierać tereny równe, gdzie ryzyko upadku jest jak najmniejsze. Można również ćwiczyć na rowerze statycznym. Bez względu jednak na wybór dyscypliny należy pamiętać, żeby ćwiczenia nie były zbyt intensywne, ale regularne. Najlepiej ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu około 20-30 minut w zależoności od intensywności. Jeżeli wykonywane są ćwiczenia bardziej forsujące należy ten czas skrócić. Spacery można wydłużać stopniowo, aż do godziny. Nie wolno zapominac również o odpowiedniej rozgrzewce przed i rozluźnieniu po ćwiczeniach, około 5-10 minut każde.

Nie wszystkie sporty są dla ciężarnych bezpieczne. Należy unikać zwłaszcza dyscyplin, w których zwiekszone jest ryzyko upadku czy kontuzji oraz sportów wymagających zwiększonego wysiłku mięśni brzucha. Należy unikać gestu wykonywanego przy serwowaniu (na przykład w grze w tenisa czy badmintona).

Kobiety, które przed ciążą nie uprawiały żadnego sportu raczej powinny ograniczyć się do specjalnych ćwiczeń dla ciężarnych, przygotowujących do porodu. Zbyt intensywne ćwiczenia mogłyby im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Bardziej wysportowane panie powinny stopniowo zmniejszać intensywność wykonywanych ćwiczeń i w każdym przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz przygotowanie programu ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora.
 

Autor:()
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.ciaza.kobiety.net.pl/85,0,Ciaza-i-sport,42.html

Copyright © Com-Media 2006