Ciąża: kiedy do lekarza?
27-02-2007

 
© JPC-PROD - Fotolia.comPodczas prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta powinna odwiedzić swojego ginekologa 8 – 10 razy. Do ósmego miesiąca ciąży są to wizyty comiesięczne, natomiast w ostatnich tygodniach ciąży lekarz zazwyczaj chce, abyś pokazywała się u niego co dwa tygodnie. Istnieją jednak sytuacje, kiedy powinnaś natychmiast skontaktować się z ginekologiem, nie czekając na kolejną kontrolną wizytę.

 
Objawy, które powinny cię zaniepokoić to przede wszystkim:

1. Wszelkie krwawienia i plamienia z dróg rodnych; mogą oznaczać poronienie (zwłaszcza w połączeniu z bólem w podbrzuszu), ale także nadżerki, ciążę pozamaciczną, niewydolność szyjki macicy, krwawienie z łożyska lub poród przedwczesny. Krótkotrwałe, skąpe krwawienie w początkowym okresie ciąży może pojawić się także w terminie kolejnej spodziewanej miesiączki. Każde krwawienie lub plamienie musi być jak najszybciej skontrolowane przez lekarza!

2. Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość we wczesnej ciąży (powodowana m. in. rozrastaniem się macicy), ale jeśli ból jest silny może świadczyć o istnieniu ciąży pozamacicznej, zapaleniu wyrostka lub poronieniu – wszystkie te przypadki wymagają konsultacji lekarskiej.

3. Obfita wydzielina w pochwie; w czasie ciąży dochodzi do
wzmożonego wydzielania czystego i bezwonnego śluzu (są to tzw. upławy fizjologiczne), jednak każda zmiana jego koloru lub zapachu musi być skonsultowana z lekarzem (może świadczyć o zakażeniu). Jeżeli w pochwie pojawi się płyn owodniowy, oznacza to pęknięcie pęcherza płodowego i w zależności od stopnia zaawansowania ciąży – zbliżający się poród lub ryzyko infekcji i przedwczesnego porodu.

4. Ból głowy to także jedna z częstszych dolegliwości ciążowych i zwykle nie wymaga specjalnego leczenia, jeśli jednak ból jest silny i towarzyszą mu zaburzenia widzenia (błyski lub mroczki przed oczami), może to świadczyć o ryzyku wystąpienia tzw. rzucawki (stan podobny do padaczki, związany z utratą przytomności, bardzo groźny i dla kobiety i dla dziecka).
[pagebreak]
5. Obrzęki występują (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży) u prawie 60% ciężarnych i są zazwyczaj spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli są niewielkie i ustępują po krótkim odpoczynku, nie wymagają leczenia, natomiast obrzęki, które nie ustępują nawet po nocy i towarzyszy im wzrost ciśnienia tętniczego oraz białkomocz są objawem tzw. gestozy czyli zatrucia ciążowego.

6. Brak ruchów płodu powinien być powodem natychmiastowego kontaktu z lekarzem, jeśli dotąd kobieta je odczuwała lub jeśli minął już 20 tydzień ciąży.

7. Ból przy oddawaniu moczu świadczy na ogół o zapaleniu pęcherza i wymaga leczenia, natomiast to, że kobieta ciężarna często musi odwiedzać toaletę jest objawem typowym – parcie ma pęcherz spowodowane jest uciskiem powiększającej się macicy, a w końcowym okresie ciąży także przesuwającej się ku dołowi główki płodu.

8. Wysoka gorączka zawsze powinna być skonsultowana przez lekarza, może bowiem być spowodowana zarówno banalnym przeziębieniem, jak i poważniejszą infekcją.

9. Uczucie duszności towarzyszy większości kobiet w różnych okresach ciąży, najczęściej jednak w ostatnich tygodniach, kiedy powiększająca się macica przesuwa zawartość jamy brzusznej ku górze. Jeżeli jednak duszność występuje nagle, towarzyszy jej gorączka, uczucie zimna lub bole w klatce piersiowej, może być objawem wystąpienia infekcji dróg oddechowych i wymaga konsultacji lekarskiej.

10. Przeczucie, że dzieje się coś niedobrego to także powód do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem. Kobieca intuicja zawodzi nas rzadko i naprawdę lepiej „dmuchać na zimne”, niż narażać siebie i dziecko na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
 

Autor:Adrianna Buniewicz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.ciaza.kobiety.net.pl/72,1,Ciaza-kiedy-do-lekarza,396.html

Copyright © Com-Media 2006