Kolagen - w trosce o zdrową i młodą skórę
26-11-2006

 
© VIKTORIIA KULISH - Fotolia.comKolagen, jedno z białek wchodzących w skład ludzkiego organizmu jest coraz częściej wykorzystany jako składnik kosmetyków. Funkcja kolagenu zgodna jest z etymologicznym znaczeniem słowa: spajanie - tak można określić rolę, jaką pełni on w ludzkim organizmie. To właśnie za sprawą kolagenu możliwe jest powstawanie tkanek i narządów na bazie pojedynczych komórek.

 
To niezwykle cenne białko zbudowane jest ze spiralnych, peptydowych łańcuchów złożonych głownie z gliceryny, proliny oraz hydroksyproliny i hydroksylizyny.

Naukowcy rozróżnili kilka rodzajów kolagenu, w organizmie ludzkim występuje głownie kolagen pierwszego typu, odpowiedzialny min. za tworzenie się blizn. Duże ilości kolagenu występują w przewodzie pokarmowym, układzie kostnym, w formie krystalicznej znajduje się on w rogówce oka. Kolagen produkowany jest w fibroblastach ( komórkach tkanki łącznej) oraz w chondrocytach (komórkach tkanki kostnej), jest niezwykle waży dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zużyty ulega degradacji, a jago ubytki są uzupełniane.

To, iż kolagen posiada bardzo dużą odporność na rozciągnie czyni go odpowiedzialnym za elastyczność skóry.

Właśnie ta cecha kolagenu powoduje, iż jest on tak chętnie wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny, na naszym rynku dostępne są setki preparatów mających zapobiegać powstawaniu zmarszczek, lub wypełniać te, które już się pojawiły.
[pagebreak]
Jedną z propozycji firm kosmetycznych jest ,,kolagen naturalny’’ uzyskiwany z ryb, producenci kosmetyków na jego bazie podkreślają, iż jako jedyny kosmetyk działa na przyczynę, a nie na skutki zmian zachodzących w skórze.

Kuracje kosmetyczne zawierające kolagen stanowią alternatywę dla zastrzyków poprawiających wygląd skóry. Cena tych pierwszych jest zdecydowanie niższa, a kolagen w nich zawarty odpowiada ludzkiemu. Preparaty kolagenowe przewyższają również zabiegi wstrzykiwana botoksu, pomijając już aspekt cenowy, za największą zaletę kosmetyków należy uznać to, iż ich stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest całkowicie nieinwazyjne.

Zaletą kosmetyków kolagenowych jest to, iż mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, choć tego typu preparaty kojarzone są zwykle z działaniem przeciwzmarszczkowym mają też inne właściwości. Kurację kolagenową mogą z powodzeniem stosować osoby borykające się z trądzikiem, przebarwieniami lub innymi zmianami dermatologicznymi. Ponieważ preparaty te mają właściwości regenerujące i odbudowujące poleca się jej osobom chcącym poprawić stan skłonnej do podrażnień skóry. Kolagen pomaga też w zabliźnianiu się ran.

Kosmetyki, których składnikiem jest kolagen to nie tylko preparaty przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała. Dostępna jest też cała gama środków pomagających w pielęgnacji paznokci i włosów.

Wcieranie we włosy i skórę głowy preparatu kolagenowego rozpuszczonego w wodzie pomaga w walce z łupieżem oraz poprawia kondycję włosów, zapobiega też ich wypadaniu.

Kosmetyki kolagenowe dostępne są w aptekach, drogeriach i sprzedaży wysyłkowej, ponieważ ich cenny nie należą do najniższych warto dobrze się zastanowić, aby wybrać najodpowiedniejszy dla siebie preparat.
 

Autor:Marta Wasiak
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.uroda.kobiety.net.pl/66,0,Kolagen-w-trosce-o-zdrowa-i-mloda-skore,229.html

Copyright © Com-Media 2006