Trądzik – choroba nie tylko młodych
16-10-2007

 
© detailblick - Fotolia.comWiększość z nas kojarzy trądzik z wiekiem młodzieńczym – jest to częsta przypadłość u nastolatków przeżywających „burzę hormonalną”. Niestety, osiągnięcie wieku dojrzałego wcale nie musi oznaczać końca zmagań z pryszczami i zaskórnikami: szacuje się, że z powodu tego schorzenia cierpi aż jedna trzecia osób w wieku 30 – 50 lat.

 
Trądzik dorosłych ma to samo podłoże, co młodzieńczy - zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar męskich hormonów (najczęściej testosteronu). Działają one stymulująco na gruczoły łojowe i powodują zwiększone wydzielanie łoju, który z kolei zatyka pory skóry. Inne powody występowania trądziku u dorosłych to: nadmierne rogowacenie naskórka, przebywanie w zbyt suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, stres i przyjmowanie niektórych leków nasennych i uspokajających.

Leczenie trądziku dorosłych polega na przyjmowaniu leków (zewnętrznie, na skórę lub doustnie) oraz odpowiedniej pielęgnacji:

1. skórę łojotokową myjemy łagodnymi preparatami przeznaczonymi do cery trądzikowej,
2. do pielęgnacji używamy lekkich fluidów, unikamy tłustych, ciężkich kremów,
3. nawilżamy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy,
4. nie dotykajmy twarzy bez potrzeby – brud, kurz i łój przenoszone z rąk na twarz zaostrzają objawy trądziku,
5. częstym błędem popełnianym szczególnie przez panie jest smarowanie pryszczy środkami zawierającymi alkohol: nie tylko podrażnia on skórę, ale i nadmiernie ją wysusza, co w efekcie powoduje zwiększone wydzielanie łoju i… kółko się zamyka,
6. skóry trądzikowej nigdy nie wystawiamy na intensywne słońce: wprawdzie początkowo jej stan może się poprawić, ale później skóra zaczyna się bronić przed wysuszeniem i zwiększa produkcję łoju,
7. absolutnie nie wolno wyciskać żadnych ropnych zmian pojawiających się na twarzy czy ciele: ich treść może zostać wciśnięta głęboko w skórę, a to wywołuje większy stan zapalny lub infekcję!
 

Autor:Aleksandra Dudzisz
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.zdrowie.kobiety.net.pl/54,0,Tradzik-8211-choroba-nie-tylko-mlodych,1194.html

Copyright © Com-Media 2006