Naturyzm
13-07-2007

 
© Stanislav Komogorov - Fotolia.comJaki rodzaj plażowania preferujesz? W bikini czy toples? Są tacy, którzy wybierają całkowitą nagość. Większości z nas naturyści kojarzą się z piosenką śpiewaną przez Zbigniewa Wodeckiego. Tymczasem najczęściej mamy o nich mylne wyobrażenia.

 
Naturyści mają swoje organizacje, zrzeszenia, swoje plaże, ośrodki, sauny. Biura podróży organizują dla nich specjalne formy wypoczynku. Prawdziwi naturyści nie narzucają się ze swoją nagością i nie ma ona dla nich podtekstu seksualnego.

„Naturyzm to sposób życia w harmonii z naturą, charakteryzujący się praktykowaniem wspólnej nagości w celu upowszechnienia modelu polegającego na szacunku wobec samego siebie, wobec innych ludzi i wobec całej przyrody. Naturyści wypoczywają nago w warunkach, w których ubiór nie spełnia pozytywnej funkcji i przeszkadza, a więc podczas plażowania, kąpieli, korzystania z sauny i łaźni.

Naturyzm uprawia się w miejscach wydzielonych lub ustronnych, w gronie zwolenników tej formy rekreacji. Naturystą może być człowiek, którego cechuje wysoki poziom kultury osobistej, dba o zdrowie swoje i innych, o higienę i estetykę ciała.” Jest to oficjalna definicja naturyzmu, która została przyjęta w 1974 roku na XIV Międzynarodowym Kongresie Naturystów w Agde we Francji.
[pagebreak]
Międzynarodowa Federacja Naturystyczna i prawdziwi naturyści w swoich działaniach odcinają się od wszystkich imprez czy wydawnictw mających posmak pornografii, wynaturzeń lub handlu seksem. Twierdzą, że na plażę nie powinno się przychodzić pojedynczo.

„Środowisko naturystyczne jest aseksualne, widok tłumu nagusów może być widokiem ciekawym, interesującym, zabawnym ale na pewno nie jest widokiem powodującym pobudzenie seksualne. Na plaży czy w ośrodku naturystycznym jest wielu ludzi nagich, młodszych, starszych, dzieci i wszelkie formy aktywności seksualnej są niemile widziane i świadczą o zupełnym braku kultury i nie liczeniu się z innymi.” – czytamy na jednym z portali.

Pierwsze niewielkie grupki propagujące i uprawiające wspólną nagość tworzyły się pod koniec XIX wieku, głównie w Niemczech. W 1901 roku w Berlinie została założona pierwsza oficjalna organizacja naturystyczna na świecie, pod nazwą Towarzystwo Kultury Fizycznej, a w 1902 roku zaczęło tam wychodzić pierwsze na świecie pismo naturystyczne „ Piękno”. W Wielkiej Brytanii nagie plaże pojawiły się w roku 1840.
[pagebreak]
Najstarsze ślady naturyzmu w Polsce pochodzą z 1897. Powstało wtedy w Grudziądzu Towarzystwo Naturalnego Sposobu Życia. Prawdziwy rozwój naturyzmu przyniosły dopiero jednak lata 50.

44% Polaków lubi się opalać na słońcu – wynika z badania Omnimas, zrealizowanego przez TNS OBOP. Kobiety najchętniej opalają się w kostiumach dwuczęściowych (72%), a średnio co czwarta przedstawicielka płci pięknej korzysta ze słonecznych kąpieli w stroju jednoczęściowym (23%).

Do opalania topless przyznało się tylko 3% Polek. Ponad 80% mężczyzn odpowiedziało, że nie przeszkadzałaby im współplażowiczka opalająca się nago. Podobnego zdania jest o wiele mniej, bo zaledwie 35% kobiet.

Przykładowe plaże naturystów to Biskupice Wielkopolskie (miejscowość położona ok. 16 km od Poznania; plaża położona nad jeziorem Kowalskim), Chałupy na Półwyspie Helskim, Dębki (w chwili obecnej jest to jedyna na wybrzeżu autoryzowana plażanaturystyczna), pomiędzy Grzybowem a Dźwirzynem działa również plaża naturystyczna, Kazimierz Dolny nad Wisłą (plaża znajduje się ok.1.5 km.od centrum przy przeprawie promowej do Janowca).

W Bielsku-Białej działa też prowadzone przez naturystów Centrum Rekreacyjno-Naturystyczne „Cezar”. Ulubionym krajem naturystów jest Chorwacja. Kilka biur podróży przygotowuje co roku specjalne oferty wypoczynku dla opalających się nago.
 

Autor:()
Źródło:()

Wydrukowano ze strony http://www.styl.kobiety.net.pl/63,0,Naturyzm,1000.html

Copyright © Com-Media 2006